Organizator Główny Festiwalu

MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK KULTURY W ŚLESINIE

Współorganizator Festiwalu

CENTRUM KULTURY I SZTUKI W KONINIE

Dyrektor Festiwalu

KAMIL WASICKI

Partnerzy Medialni

KONIN.LM.PL, TV WIELKOPOLSKA, GAZETA ŚLESIŃSKA, PRZEGLĄD KONIŃSKI, STREFA PIOSENKI

F O P A –  Festiwal Ogólnopolski Piosenki Artystycznej w Ślesinie od początku istnienia tj. od 2008 organizowany i finansowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie przyjął za cel promowanie i wspieranie młodych zdolnych artystów, którzy na początku swojej drogi potrzebują miejsc w których mogliby zaprezentować swoją twórczość szerszej publiczności. Laureatom festiwalu daje ponadto możliwość udziału w największej tego typu imprezie w Polsce tj. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu jest  Kamil Wasicki.

Gwiazdami kolejnych edycji byli: Robert Kasprzycki (2008), Czerwony Tulipan (2009), Mariusz Lubomski (2010), Piotr Bukartyk (2011), Jarosław Wasik (2012), Wolna Grupa Bukowina (2013), Andrzej Poniedzielski (2014), Katarzyna Groniec (2015), Elżbieta Adamiak (2016), Jubileuszowy Koncert „Śpiewomalowanie”: Czerwony Tulipan, Robert Kasprzycki, Basia Stępniak Wilk, Tomasz Wachnowski, Jarosław Wasik, Mariusz Lubomski, Paweł Wójcik, Łukasz Majewski (2017), Robert Kasprzycki Band (2018), Czerwony Tulipan (2019), Renata Przemyk (2020), Iwona Loranc & Grzegorz Tomczak (2021), Soyka Quintet (2022), Mariusz Lubomski (2023), Katarzyna Groniec (2024)

Laureaci Festiwalu:

16. FOPA 2023

I Nagroda: Niesamowita Sprawa

Wyróżnienia (ex aequo): Andriej Kotin, Mariusz Oziu Orzechowski, Monika Adamiec, Przedwieczór

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie: Niesamowita Sprawa

15. FOPA 2022

I Nagroda: Dawid Gębala

II Nagroda: Andriej Kotin z załogą

III Nagroda: JPG

Wyróżnienie (ex aequo): Efekt Motyla, Matylda Stanejko i Grzegorz Paczkowski, Katarzyna Brzozowska, Weronika Ważna, Szymon Brucki, Danuta Szymańska-Cieślak, ufundowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie: Wszyscy laureaci

14. FOPA 2021

I Nagroda – Lenda/Kozub

5 Nagród Równorzędnych: Szymon Brucki, Andriej Kotin, Łukasz Jędrys, Grzegorz Paczkowski, Duet Justyna Piesik Kendra i Piotr Grzelak

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie: Duet Justyna Piesik Kendra i Piotr Grzelak

13. FOPA 2020

I Nagroda – Wieża Bajzel

II Nagroda (ex aequo) – Dawid Gębala, Grzegorz Paczkowski

III Nagroda (ex aequo) – Monika Adamiec, Szymon Brucki,  Andriej Kotin

Wyróżnienie (ex aequo) – Zespół Hethet, Zuza Wiśniewska, Michał Wróblewski

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie: Zespół Hethet, Monika Adamiec

12. FOPA 2019

I Nagroda – Zuza Wiśniewska
II Nagroda: Julia Mika
III Nagroda: Grzegorz Paczkowski

Wyróżnienie – Oliwia Szadkowska, Justyna „Sienia” Sieniuć, Hanna Szurgot, Maksymilian Łapiński, Maria Maślanka, Magdalena Kirejczyk

Nagroda specjalna za najciekawszą piosenkę festiwalu: Maria Maślanka i Magdalena Kirejczyk „Sztuka kochania”

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie: Zuza Wiśniewska i Julia Mika

11. FOPA 2018

I Nagroda  – Andriej Kotin

II Nagroda – Zuzanna Wiśniewska

III Nagroda – Justyna Sieniuć

Wyróżnienie – Grzegorz Paczkowski, Gabiela Kundziewicz

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie – Magdalena Fennig

10. FOPA 2017

I Nagroda (ex aequo) – Ewelina Kisiel i Witold Janiak, Andriej Kotin

II Nagroda (ex aequo) – zespół Oreada I Paduchy,  zespół Sąstąd, Siostry Łotry

III Nagroda – Katarzyna Rajewska ze Zduńskiej Woli

Wyróżnienia: Kacper Przybyła, Piotr Zubek

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie: zespół Sąstąd

9. FOPA 2016

I Nagroda: Nic Wielkiego

II Nagroda równorzędna: Magdalena Antczak, Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski

III Nagroda równorzędna: Dominika Barabas, Paulina Grochowska z zespołem

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie: Paulina Grochowska z zespołem

8. FOPA 2015

I Nagroda równorzędna: Beata Bocek i Zuzanna

Wyróżnienia: Paulina Kopciuch, Monika Kowalczyk, Karolina Lizner, Kacper Przybyła,

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie: Kacper Przybyła

7. FOPA 2014r:

I Nagroda: Justyna Panfilewicz
II Nagroda:Katarzyna Rajewska

III Nagroda: Magdalena Kucharska
Wyróżnienia: Aleksandra Borak, Sławomir Pilarski, Duet Póki Co 

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie: Magdalena Kucharska i Aleksandra Borak

6. FOPA 2013r:

I Nagroda ex aequo: Paweł Wójcik, Justyna Kuśmierczyk
II Nagroda: Michał Czarnecki
III Nagroda: Przemysław Mazurek
Wyróżnienia: Dominika Dobrosielska, Egon Alter, Gustowski – Ujazdowski, Joanna Mioduchowska, Póki Co

5. FOPA 2012r:

I Nagroda: Alter Etno,

II Równorzędna Nagroda: „Bieguni” oraz Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak

III Równorzędna Nagroda: Joanna Białas, Agata Grześkiewicz, Joanna Kaszta

Wyróżnienia: Monika Parczyńska i Łukasz Majewski

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki: Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak oraz zespół Tatarak

4. FOPA 2011r:

I Nagroda  –  Agata Kusek

II Nagroda (równorzędna)  – Emilia Kudra, Łukasz Majewski

III Nagroda – nie przyznano

Wyróżnienia – Eliza Banasiak, Andriej Kotin, Ewa Nowak, Agata Rożankowska, Martyna Włodarska

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki – Iwona Bugnacka, Agata Kusek

3. FOPA 2010r:

I Nagroda –  Barbara Gąsienica-Gewont

II Nagroda – Mateusz Bieryt

III Nagroda (równorzędna) –  Barbara Broda – Malon Żaneta Sławińska, Zespół Good Staff

Wyróżnienie – Agata Kusek, Katarzyna Łęcka, Andriej Kotin,

Wyróżnienie specjalne i zaproszenie do koncertu laureatów – Jerzy P. Duda z towarzystwem

Nominację do Studenckiego Festiwalu Piosenki: Mateusz Bieryt

2. FOPA 2009r:

I Nagroda  –  Marcin Skrzypczak

II Nagroda (równorzędna) – Łukasz Majewski,  Waldemar Pawlikowski, Andrzej Wawrzyniak

III Nagroda – nie przyznano

Wyróżnienia – Anna Kossakowska, Katarzyna Kotecka, Michał Konstrat

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki – Katarzyna Kotecka, Waldemar Pawlikowski 

1.FOPA 2008

I Nagroda  –  Milena Chypś i Joanna Gogulska

II Nagroda (równorzędna)  – Łukasz Majewski,  Marcin Skrzypczak Aleksandra Bednarska z zespołem „Drużyna Wawrzyna”

Wyróżnienia honorowe: zespół „Pod  Dudą”,  zespół  „W tym sęk”

Nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki – zespół „W tym sęk”